Laptop służy zarówno do zabawy, jak i pracy. Jednak, aby to urządzenie sprawnie działało przez wiele godzin dziennie, musi być wyposażone w dobrej jakości wentylator. To element, którego zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury pracy wszystkich podzespołów. W artykule wyjaśnimy więc, czym kierować się przy jego kupnie. Co więcej, podpowiemy, jak samodzielnie zamontować wentylator do laptopa.
Wybór nowego wentylatora
Kiedy nasz sprzęt po długim użytkowaniu zaczyna się grzać i generuje coraz większy hałas, wtedy komfort pracy będzie gorszy. Mało tego, może się on całkiem wyłączyć, uszkodzić, a nawet ulec spaleniu. Właśnie dlatego konieczna jest wymiana wentylatora na lepszy, wytrzymały model, który zapewni bardzo dobre chłodzenie. Przy wyborze tego komponentu powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby był on kompatybilny z naszym sprzętem (ważny jest np. taki sam rozmiar). W tym celu przed kupnem musimy odnaleźć na pokrywie serwisowej laptopa odpowiednią naklejkę, gdzie umieszczona jest informacje o typie układu chłodzącego (mowa o radiatorze oraz wentylatorze).
Rodzaje wentylatorów
Wewnętrzny wentylator do laptopa może być dostępny np. w wersji 2-pinowej. Wtedy ma on dwa przewody: czerwony o zasilaniu plusowym oaz czarny o minusowym. Jednak bardziej wydajny okazuje się 3-pinowy z dodatkowym żółtym przewodem albo 4-pinowy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia komponentem, dzięki któremu możemy monitorować poziom grzania laptopa. Natomiast drugi model pozwala na sterowanie prędkością obrotową.
Samodzielna wymiana wentylatora
Znając już typy wentylatorów i ich podstawową funkcję, pora dowiedzieć się, czy ich wymiana jest trudnym zadaniem. Na szczęście owa czynność nie należy do bardzo skomplikowanych. Oczywiście, jeżeli osoba jest komputerowym laikiem, to powinna oddać laptop do serwisu. Tam doświadczeni pracownicy na pewno w szybki i bezpieczny sposób zamontują nowy wentylator.
Warto jednak zająć się tym samemu w domu. Na początek trzeba więc założyć gumowe lub lateksowe rękawiczki. Dzięki nim nie będzie obaw, że jakieś czułe elementy zostaną przez nas uszkodzone. Następnie przygotowujemy odpowiednie wkręty i zdejmujemy pokrywę. Po wyjęciu baterii możemy przystąpić do kolejnych prac. Lokalizujemy wentylator (zamocowany jest on bezpośrednio na procesorem albo najczęściej przy jednym z brzegów samej obudowy). Teraz znajdujemy wtyczkę łączącą go z płytą główną i przystępujemy do odkręcania wszystkich śrubek. Cała czynność nie powinna sprawić problemów. Pamiętajmy tylko, aby wykonywać ją delikatnie.