Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Uważaj na siebie – zagrożenia w Internecie

Internet Data publikacji - 8 czerwca 2021 Autor - Redakcja exgames.pl
zagrożenia w internecie


Internet to niezwykle świetne narzędzie, które codziennie pozwala nam komunikować się z przyjaciółmi, pracować, rozwijać pasje, a przede wszystkim dostarcza masę rozrywki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z Internetem wiążą się liczne zagrożenia. Spotkać tam nas mogą nie tylko fake newsy albo niemili ludzie, którzy wykłócają się w komentarzach, nie stosując przy tym zasad kultury osobistej w dyskusji, ale i złośliwe oprogramowania, naciągacze, a nawet hakerzy.

Jakie zagrożenia w Internecie na nas czekają?

W Internecie powinniśmy być ostrożni przez cały czas. Poza rozrywką i rozwijaniem zainteresowań, czyhają tam na nas różnego rodzaju niebezpieczeństwa.
Pierwszym, z czym mamy do czynienia to moc haseł na naszych prywatnych profilach. Jeśli wszędzie używamy tego samego hasła, które dodatkowo nie jest zbyt skomplikowane, pewnym jest, że nie możemy czuć się bezpiecznymi w sieci. Z tego też powodu należy uważać komu jakie dane się podaje w Internecie, ponieważ może skończyć się to włamaniem na nasze konto.
W sieci pełno jest linków, które czasami mogą zamiast przenieść nas do ciekawej treści, to ściągnąć nam na komputer bądź telefon wirusa. By się ochronić przed tym zagrożeniem, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, nie wchodzić w linki przesyłane przez osoby nieznajome. Po drugie, warto zawsze mieć zainstalowany program antywirusowy, który będzie stał na straży naszego bezpieczeństwa. Takowy antywirus można pobrać za darmo albo opłacać abonament, który wiąże się z tym, że jesteśmy chronieni jeszcze bardziej. Nasze IP może być ukryte, a hasła dodatkowo zaszyfrowane.
Poza tym należy uważać na osoby wyłudzające dane osobowe. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest ukrywać niektóre dane przez wzrokiem obcych. Tyczy się to przede wszystkim dzieci, ponieważ przez swoją naiwność są one narażone najbardziej na kontakt z osobami niewartymi zaufania. Z tego powodu najlepiej jest czasami skontrolować to, co robi nasze dziecko w Internecie i czy przypadkiem ktoś go nie zaczepia.

Jak chronić się przez zagrożeniami w Internecie?

Poza programami antywirusowymi, ważna jest również samoświadomość. Nie powinno ufać się obcym w sieci, ponieważ po drugiej stronie monitora może stać zupełnie inna osoba. Tyczy się to również zakupów online. Najlepiej jest kupować w miejscach dobrze znanych i rekomendowanych, a przede wszystkim uważać na sposoby płacenia za zakupy. Lepiej jest nie zapisywać swojej karty kredytowej, a po jednorazowych zakupach usunąć ją z systemu, jeśli nie ufamy w zupełności danej stronie internetowej.

podręczniki do liceum

Redakcja exgames.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin technologii i rozrywki cyfrowej, tworzących serwis ExGames.pl. Nasza redakcja skupia się na dostarczaniu aktualnych informacji, recenzji i poradników z szeroko pojętego świata gier, Internetu, komputerów, multimediów, reklamy oraz elektroniki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

przemoc w internecie