Internet to świetne medium, które pozwala rozwijać się naszym pasjom i dostarcza rozrywkę. Wirtualny świat potrafi wciągnąć nas bez granic, jednak trzeba pamiętać o tym, że w tym miejscu również mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie zawsze życzą nam najlepiej. Przemoc w Internecie to bardzo poważny problem i powinno się zwracać uwagę na tego typu sytuacje, by móc później w odpowiedni sposób do nich reagować.
Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to rodzaj agresji stosowany właśnie w przestrzeni internetowej. Objawia się poprzez prześladowanie, nękanie, wyłudzanie danych osobowych, molestowanie i wyśmiewanie. Dokonać tego można za pomocą portali społecznościowych, udostępniania filmików oraz zdjęć, e-maili oraz stron internetowych.
Każdy z nas może paść ofiarą przemocy w Internecie. Wiąże się to z tym, że Internet daje iluzję anonimowości dla niektórych osób, które samodzielnie bądź w grupie, postanawiają skupić swoją agresję na niewinnych ofiarach.
Rodzaje przemocy w Internecie
Przemoc w Internecie przedstawia się w różnoraki sposób. Jednym z rodzajów agresji w przestrzeni internetowej jest hejtowanie. Wiąże się to z przelewaniem swojej nienawiści i bezpodstawnym obrażaniem danej osoby albo jakiejś grupy. Krytyka zazwyczaj jest bardzo osobista i nie merytoryczna, co wiąże się z jej niską wartością, ale i takie słowa potrafią bardzo zaboleć. Hejt może tyczyć się wyglądu albo działalności w Internecie. Czasami prześladowanie nasila się i zaczyna się namawianie do samobójstwa. Takie zachowanie jest karalne i należy o tym pamiętać, bez względu na to po której stronie w konflikcie się stoi.
Poza tym może pojawić się przemoc seksualna objawiająca się wysyłaniem nagich zdjęć jednej osoby do drugiej albo wyłudzaniem takowych fotografii. Zazwyczaj na taką przemoc narażone są kobiety oraz dzieci, które stają się celami pedofilów. Czasami jednoznaczna odmowa albo zablokowanie danego użytkownika może zakończyć sprawę, ale w razie bardziej nasilonego problemu zawsze można udać się z daną sytuacją na policję. Nie powinno wysyłać się nieznajomym swoich nagich zdjęć, ponieważ później mogą posłużyć one jako metoda szantażu.
Należy również uważać na to jakie dane personalne udostępnia się w Internecie. Jest to dobra pożywka dla stalkerów, którzy mogą prześladować daną osobę przez bardzo długi czas. Stalking wiąże się z obsesyjnym prześladowaniem danej osoby, co może przenieść się nawet do świata realnego. Stalkerzy to często jednostki zaburzone, które by zdobyć czyjąś uwagę mogą posunąć się nawet do przemocy.