exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

docisk sprzęgła
Multimedia

Docisk sprzęgła

Docisk sprzęgła nazywany jest też tarczą dociskową. Jego rola polega na tym, że dociskając tarczę sprzęgła do koła zamachowego, przenosi moment obrotowy z silnika na koła.

Jest elementem eksploatacyjnym, zużywa się podobnie jak tarcze hamulcowe, czy opony. Mechanicy samochodowi najczęściej nie wymieniają wtedy samego docisku, ale całe sprzęgło. Najczęściej wszystkie jego elementy: tarcza, docisk i łożysko są zużyte w podobnym stopniu i nie ma sensu rozbierać połowy samochodu tylko po to, by wymienić jeden element.

O tym, że docisk sprzęgła wymaga wymiany świadczą takie objawy jak: trudności w zmienianiu biegów, szarpanie silnika podczas zmiany biegów i niekontrolowany wzrost obrotów podczas ruszania z miejsca. Niezwykle rzadko zdarza się nagła awaria docisku sprzęgła. Raczej samochód sygnalizuje kierowcy problem wcześniej.

Zdarza się, że mechanik zamiast wymieniać docisk odda go do regeneracji, ale to zależy od stopnia jego zużycia. Bywa, że jest to zupełnie nieopłacalne i lepiej wymienić sprzęgło w całości.

improfessional.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.