exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

gry postapokaliptyczne
Gry

Gry postapokaliptyczne – czego można się z nich nauczyć?

Gry postapokaliptyczne cieszą się coraz większą popularnością. Generalnie cała konwencja postapo cieszy się uznaniem nie tylko wśród graczy, ale także wśród miłośników kina i literatury. Dlaczego gry postapokaliptyczne zyskały taką popularność i na czym polega ich fenomen?

Koniec świata w grze komputerowej

Chyba każdy z nas chociaż raz w swoim życiu przeżył zapowiadany przez wszystkich „koniec świata”. Najsłynniejszy miał miejsce oczywiście w grudniu roku 2012. Ci, którzy z wytęsknieniem oczekiwali jakiegokolwiek znaku apokalipsy, byli bardzo zaskoczeni – nic takiego się nie wydarzyło. Nie oznacza to jednak, że w niedalekiej przyszłości nie czekają nas drastyczne zmiany w codziennej rzeczywistości i wcale nie muszą być one spowodowane biblijną apokalipsą.

Gry postapokaliptyczne przedstawiają świat, który istnieje po pewnego rodzaju „końcu świata”. Mowa tu o wydarzeniach takich jak wojna nuklearna, która doprowadziła do zniszczenia wszystkich cywilizacji, czy wirus, którzy rozprzestrzeniając się po całym świecie, zmienia ludzi w krwiożercze zombie. Głównym założeniem gier postapo jest to, że nasz główny bohater należy do garstki ocalałych z katastrofy o zasięgu globalnym, a jego głównym celem jest przeżyć w trudnej i niebezpiecznej rzeczywistości.

Gry postapokaliptyczne – cenne wskazówki dla gracza

Rodzice robią co mogą, aby odciągnąć swoje dzieci od komputerów. Dorośli gracze miewają wyrzuty sumienia, gdy spędzają zbyt wiele czasu przy komputerze czy konsoli. Tymczasem z odpowiednim nastawieniem i podejściem, gry komputerowe, szczególnie dobre gry postapokaliptyczne, mogą mieć dla gracza charakter edukacyjny.

Zakładając, że dana gra postapo nie jest prymitywną strzelanką, a grą, która wymaga logicznego myślenia, możemy się przy niej całkiem sporo nauczyć. Przykładem może być gra, której bohater pokonuje przeciwności losu, rozwiązując różnego rodzaju zagadki, które oparte są o działanie praw fizyki. Rozwiązanie tego typu zagadki wymaga od gracza sprytu i wiedzy, dlatego śmiało można nadać takiej grze miano gry edukacyjnej.

Czego jeszcze mogą nauczyć nas gry postapokaliptyczne?

Gry postapokaliptyczne zdecydowanie wyróżniają się klimatem. Utrzymanie przy życiu naszego głównego bohatera w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach jest dla gracza nie lada wyzwaniem. Czy gry postapokaliptyczne mogą nauczyć nas czegoś więcej? Oczywiście, że tak. Chodzi oczywiście o podejmowanie odpowiednich decyzji, od których często zależy życie nasze i naszych współtowarzyszy.