Prędkość działania telefonu zależy od tego, jaki ma procesor, ile pamięci operacyjnej i na pliki oraz jak dużo aplikacji się na nim znajduje i działa w tle. Podczas użytkowania może też dojść do błędnych wpisów kodu, które także nie służą telefonowi podczas pracy.
Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie od początku korzystania z konkretnego telefonu, urządzenie może nie działać już tak szybko, jak na początku. Jak przyspieszyć telefon sięgając przy tym po proste rozwiązania, nie wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nakładu pieniężnego?
To wcale nie jest takie trudne!
Przede wszystkim warto znać parametry swojego telefonu – chociaż ilość miejsca na aplikacje oraz pamięci operacyjnej – tzw. ROM i RAM. Do tych parametrów trzeba dostosować liczbę instalowanych aplikacji. Jeżeli któraś jest starannie opisana, można – jeszcze przed jej instalacją – przewidzieć, czy nasz telefon nie będzie miał problemów z jej obsługą. A dzieje się tak, gdy dany program ma wymagania większe, niż parametry danego telefonu.
Kolejna sprawa to wyłączenie aplikacji działających w tle – mogą one korzystać z pamięci operacyjnej i to będzie spowalniało urządzenie.
Czasem w telefonie trzeba „posprzątać”
Telefon pod pewnymi względami przypomina tradycyjny komputer: czasem trzeba użyć tu programu usuwającego zbędne pliki i szukającego potencjalnych zagrożeń, które mogły zostać podstępnie zainstalowane na urządzeniu.
Wolniejsze działanie może powodować też rozgrzany używaniem procesor. Na szczęście programy do czyszczenia telefonu z niepotrzebnych plików i ewentualnie programów wirusowych, mają zazwyczaj funkcję obniżania temperatury procesora.
Materiały typu robione przez siebie zdjęcia i kręcone filmiki lepiej umieszczać na włożonej do telefonu karcie pamięci – nie będą wtedy zajmowały miejsca w danym telefonie.
A jeśli to wszystko nie pomaga?
Istnieje małe ryzyko, że żadne z powyższych rozwiązań nie poprawi stanowczo sytuacji. Wtedy można spróbować przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Przed tą czynnością warto zadbać, aby nie stracić żadnych danych. Wszystkie ważne zdjęcia i filmiki powinny się znaleźć na karcie pamięci, a kontakty zapisane w kopii zapasowej – tak na wszelki wypadek.
Przywrócenie do ustawień producenta powoduje likwidację wszelkich błędów, które mogły powstać w kodzie oprogramowania.
Trzeba też pamiętać, że dzisiaj telefony dosyć szybko mogą przestać spełniać oczekiwania zarówno użytkowników, jak i warunki korzystania z aplikacji. A te ostatnio wymagają np. coraz więcej pamięci operacyjnej.