exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

skąd pobierać gry
Gry

Skąd pobierać gry, aby później nie mieć żadnych problemów?

Dla wielu osób granie w gry – czy to na telefonie, czy na komputerze – to najlepszy odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Nic więc dziwnego, że na tego typu programy jest spory popyt – i to zarówno na darmowe, jak i płatne. Jednak pobranie gry z niepewnego źródła może spowodować zarówno zagrożenie dla samego urządzenia, jak i dla finansów użytkownika.

Uwaga na niepewne źródła!

Podobnie, jak w wielu innych przypadkach, wiele osób chce wykorzystać to, że sporo użytkowników jest zainteresowanych grami. Powstają więc nowe portale, z których można je pobierać. Jednak pobieranie gier z niepewnych źródeł może skutkować np. równoczesnym zainstalowaniem programów szpiegujących lub otwierających reklamy w okienkach – często o treściach niepożądanych dla młodych użytkowników.

Skąd pobierać gry, aby uchronić się przed takimi nieprzyjemnościami – zarówno na komputerze, jak i na smartfonie? Gdzie są dostępne gry w pełnych wersjach?

Korzystanie z ogólnie znanych źródeł, sygnowanych przez znane firmy

Na smartfonach jest zazwyczaj firmowo zainstalowana aplikacja tzw. sklepu. Jego nazwa zależy od marki telefonu lub zainstalowanego na nim systemu. W zasobach tym miejsc są zawsze legalne pliki, dokładnie opisane tak, że użytkownik od razu wie, czy są płatne, czy darmowe. Ich pobranie nie wiąże się z żadnym ryzykiem – można śmiało z nich korzystać.

Trochę trudniej może być pod tym względem na komputerach. Czasem źródło wydaje się wiarygodne, a np. zainstalowany program antywirusowy rozpoznaje cząstkę ściągniętej gry jako program wirusowy i nie chce przepuścić instalacji dalej.

Czy warto korzystać z porad nieznanych nam osób?

Zazwyczaj, kiedy zada się na jakimś mało znanym forum pytanie: skąd pobierać gry, w odpowiedzi są podawane linki do różnych programów, które mają to ułatwić. Niestety, spora część z nich to rozwiązanie nielegalne i łamiące prawo jeśli chodzi np. o prawa autorskie.

Szukaj pewnych źródeł z wieloletnią historią

Prawda jest taka, że nasze – jako użytkowników – zaufanie, powinny budzić wieloletnia historia danego miejsca oraz sygnowanie jej np. przez firmę związaną z zagadnieniami komputerowymi, programowymi, telefonicznymi i oczywiście z grami. Chodzi w tym także o strony związane z prasą komputerową. Nawet jeśli ktoś na co dzień jej nie czytuje, to widuje takie tytuły na dziale z prasą choćby w sklepie, w którym na co dzień robi zakupy. Takie firmy na pewno umożliwią pobieranie zaufanych gier na jasnych zasadach, bez żadnego ryzyka dla naszego sprzętu, czy kieszeni.