exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

PS5 czy PS4
Multimedia

PS5 czy PS4 – co wybrać?

Premiera konsol 9 generacji była dla wszystkich zapalonych graczy bardzo ważnym wydarzeniem. Gdy już opadły emocje, spokojnie można porozmawiać również i o konsolach poprzedniej generacji. Czy opłaca się jeszcze je trzymać? Lepiej zakupić Sony PlayStation 4 czy 5? A może PlayStation VR?

PlayStation 5 a PlayStation 4 – specyfikacja techniczna

Czy są istotne różnice między PS4 a PS5? Konsola PlayStation 5 przyniosła nieco świeżości i na papierze prezentuje się oczywiście nieco lepiej niż starszy model.

PlayStation 4:

procesor 2.1 GHz 8-core AMD Jaguar;

grafika 4.2 TFLOP AMD Radeon (36 CU, 911 MHz);

pamięć 8 GB GDDR5 + 1 GB.

PlayStation 5:

AMD Zen 2;

grafika AMD GPU (wspiera ray-tracing oraz 3D Audio);

obsługa rozdzielczości 8K;

dysk SSD.

Jak możemy więc zauważyć z powyższej specyfikacji technicznej w teorii, istnieje dość spora różnica we wnętrzu obu urządzeń. Jednak czy różnica ta jest odczuwalna? Nowa generacja przynosi spore zmiany. Jakość wyświetlanego obrazu jest lepsza, co sprawia, że sprzęt nadaje się dobrze nawet do oglądania filmów. Efekty graficzne są bardziej zaawansowane, a czas ładowania ekranów jest krótszy. Każdy, kto posiada dylemat na temat tego, czy opłaca się kupić nowsze urządzenie, może być spokojny. Po przesiadce na wyższy model z pewnością odczujesz różnice. Niesamowite przeżycia, jeszcze ładniejsze efekty, nowsze rozwiązania – to wszystko dla użytkowników PS 5 podczas gier np. w Call of Duty.

Na duży plus zasługuje również zastosowanie bardzo szybkich dysków SSD. To rewolucja, jeżeli chodzi o czas ładowania gier i aplikacji. Ekrany ładowania uległy znacznemu skróceniu, a jak powszechnie wiadomo czas, to pieniądz.

Dlaczego warto kupić PlayStation 4?

No dobrze, wiemy już, że przesiadka na ze starszej na nowszą generację urządzeń PlayStation daje wyraźną poprawę. Teraz rozważymy sytuację, w której zdecydujemy się zostać przy starszym systemie.

Pewny produkt

Z najnowszymi generacjami urządzeń jest trochę jak z nowymi modelami aut z salonu. Kupując go, czujemy prestiż i dumę, jednak praktycznie nic o nich nie wiemy i narażeni jesteśmy na potencjalne usterki, które mogą występować. Inżynierzy podczas tekstów nie są w stanie wychwycić wszystkich błędów oraz niedoskonałości, tak więc możemy być jednymi z osób, których dotknie tzw. choroba wieku dziecięcego najnowszej konsoli.

Kompatybilność wsteczna

Ciekawą informacją jest również fakt, iż PlayStation 5 będzie obsługiwać gry z poprzednika. Oznacza to, że jeżeli zdecydujemy się na PS4, a po pewnym czasie zapragniemy nową generację sprzętu, to nie będziemy musieli wymieniać także zakupionych wcześniej gier. Nie będziemy martwili się o sprzedaż wszystkich tytułów, tylko cały czas do nich wracać. Będziemy zawsze w centrum wydarzeń i kompatybilny z innymi grami.

Wsparcie producenta

Sony nie wydał oficjalnego oświadczenia o tym, ile będzie chciał wspierać jeszcze starsze wersje konsol. Chociaż wymagania sprzętowe wobec obecnych produkcji rosną, to ulubione gry przez rzesze użytkowników są dalej dostępne na poprzednie wersje urządzeń. Jak wynika z niektórych, nieoficjalnych źródeł starszy typ konsoli – PS4 może być wspierany przez najbliższe 2-3 lata.

Warto wspomnieć również o tym, że Sony nie porzuca graczy, którzy posiadają konsolę starszą niż PS4. Historia PS2 oraz PS3 dokładnie pokazuje, że producent konsoli dba o swoich klientów przez długi czas.

Cena

Doszliśmy do momentu, który nierzadko jest decydującym argumentem za lub przeciw zakupowi danego urządzenia. Konsole mają różną pamięć, oraz np. dysk twardy. Jeżeli szukasz sprzętu najlepszego to niewątpliwie, wybierzesz wersje PRO, która posiada niejeden kontroler bezprzewodowy, lecz dwa. Do tego możliwe jest dokupienie różnych dodatków, np. do lepszego oglądania filmów, cieszenia się grami na wyższym poziomie (np. kontrolery ruchu). Jeżeli wybierzemy takie produkty to pierwotna cena urządzenia, wraz z levelem rozgrywki niewątpliwe wzrośnie.

Niewątpliwie o wiele tańszym wyborem jest PlayStation 4. Bije swojego konkurenta na głowę. Nie chodzi jednak tutaj jedynie o samą cenę konsoli. Ważna jest również cena gier, które są dedykowane dla danego urządzenia. Tutaj również PS4 ma ogromną przewagę. Do tego z pomocą przychodzi ogromny rynek wtórny, gdzie mamy bardzo duży wybór pozycji do grania. Jest jeszcze oczywiście PlayStation Store.

Należy jednak pamiętać, że czas działa tu na korzyść obu konsol. Zarówno gry na PS4, jak i PS5 cały czas stopniowo tanieją.

Sprawdź konsole PS4: https://www.neonet.pl/konsole-i-gry/playstation-4.html

Sony PlayStation 4 vs PS5 – czy warto się przesiąść?

Współczesny sklep oferuje konsole, które są prawdziwymi kombajnami technologicznymi. Produkt pozwala na niesamowite doznania płynące z oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, oraz seanse przy niesamowitej jakości dźwięku.

Przez kilka tygodni od premiery, a nawet dłużej konsola PS5 praktycznie nie była dostępna. Można było ją znaleźć jedynie w niektórych sklepach, albo na rynku wtórnym w bardzo dużej cenie. Aktualnie sytuacja się uspokoiła, a producent zadbał o odpowiednią podaż produktu.

Niewątpliwie czynnikiem, który może zadecydować o zakupie, jest cena urządzenia oraz cena samych gier. Wymaga to wnikliwego porównania klientów. Ważne są także dedykowane akcesoria, które umilają i usprawniają wszelkie rozgrywki. Mimo podobnych funkcji, ceny gier mogą różnić się w zależności od konsoli nawet o 80 %.

Czy warto wiec przesiąść się na PS5? Jest to trudne pytanie, które zależy od indywidualnych wymagań danego gracza. Jeżeli nie czujesz potrzeby posiadania najnowszego sprzętu oraz gry w ekskluzywne najnowsze projekty, to nie musisz się spieszyć. Jednak gdy posiadasz odpowiedni budżet i chcesz być na bieżąco z nowościami i wczuć się w najwyższy poziom rozrywki to konsola PS5 jest dla Ciebie.