exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

konfigurator pc
Komputery

Praktyczny konfigurator pc – jak wybrać komputer do gier?

Pomimo tego, że komputery towarzyszą nam właściwie przy każdej czynności, to jednak wiele osób nie zna zbyt dobrze ich budowy. Sprawia to, że w przypadku chęci kupienia nowego komputera np. do gier, mało kto jest w stanie poprawnie wypełnić konfigurator PC i wskazać odpowiednie podzespoły. Na które zatem warto postawić w pierwszej kolejności? Co się liczy najbardziej, gdy wybiera się komputer gamingowy?

Kluczowe podzespoły komputera

Jeśli kupuje się komputer, który wykorzystywany będzie do grania w gry, musi się on charakteryzować ponad przeciętnymi możliwościami od strony mocy obliczeniowej. Z tego też powodu koniecznie trzeba przyłożyć dużą uwagę do tego, co konkretnie znajdzie się w obudowie.
Jeśli komuś zależy na możliwie jak najlepszej jakości wyświetlanych na monitorze gier, koniecznie powinien zainteresować się w pierwszej kolejności kartą graficzną. Jest to specjalny układ scalony, którego architektura została zaprojektowana konkretnie pod obliczenia związane z grafiką.
Oprócz tego do konfiguratora PC trzeba dołączyć dobrej klasy pamięci RAM, które będą przechowywały wszystkie obecnie używane dane. Kości pamięci muszę się charakteryzować przede wszystkim dużą pojemnością, lecz nie bez znaczenia jest także to, jak będą one szybkie.
Oczywiście nie można podczas kupowania takiego komputera zapominać także o tym, że nad całością jego pracy czuwać musi odpowiednio szybki procesor. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na producenta, model, lecz również detale w postaci liczby rdzeni, a także pojemność pamięci podręcznej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gdy wybiera się podzespoły do komputera gamingowego, oprócz procesora, karty graficznej oraz pamięci RAM koniecznie trzeba również mieć na uwadze to, jaki się wybierze dysk twardy. Oczywiście najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, jaka będzie jego pojemność, od czego oczywiście będzie zależało to, jak wiele danych będzie można na nim przechowywać, lecz równie istotne jest to, jakiego typu będzie to dysk.
Do tej pory używane były dyski magnetyczne, które składały się z talerzy oraz mechanizmu do odczytu z nich danych. Było to rozwiązanie dość tanie, lecz mało wydajnie. Obecnie jednak dominują w komputerach gamingowych dyski SSD, które talerze zastąpiły układami mikroprocesorowymi. Spowodowało to, że taki dysk jest o wiele szybszy, co przekłada się oczywiście na wydajność w grach komputerowych, lecz również w działaniu całego systemu operacyjnego. Co prawda takie dyski są o wiele droższe, lecz jeśli konfiguruje się komputer do gier, zdecydowanie warto taki właśnie model wybrać.