exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

jaki monitor do gier
Multimedia

Jaki monitor do gier wybrać?

Granie w gry komputerowe wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Wiadomo o tym od dawna, więc nigdy nie było to zaskoczeniem dla fanów tej formy rozrywki. Od niedawna jednak oprócz odpowiedniego procesora, karty graficznej, czy też pojemnego dysku równie istotne jest to, jaki się posiada podłączony do komputera monitor. Jaki monitor do gier wybrać i czym się on powinien charakteryzować, aby możliwe było na nim wygodne granie?

Jaką matrycę wybrać?

Na samym początku podczas wybierania monitora dla gracza zwrócić trzeba uwagę na to, jaka będzie najlepsza matryca do gier. Jak bowiem każdy powinien wiedzieć, sprzedawane w sklepach monitory nie posiadają tylko jednej uniwersalnej matrycy, lecz na rynku istnieje ich kilka rodzajów.
Szczególnie mocno można polecić każdemu graczowi matrycę IPS. Jej ogromną zaletą jest oczywiście fakt, że rewelacyjnie odwzorowuje ona kolory, więc wyświetlana grafika znacznie na tym zyskuje. Co więcej, są to matryce o dość szerokim kącie widzenia bez pogarszania się obrazu, więc tu również górują nad innymi wersjami.

Wybieramy wielkość i rozdzielczość ekranu

Kolejną bardzo ważną sprawą jeśli chodzi o wybieranie monitorów do gier, jest kwestia ich wielkości, czyli przekątnej, a także to, jaką posiadają nominalną rozdzielczość. Jak to przedstawia się w szczegółach?
Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to przyjmuje się, że obecnie minimum to około 24 cali, lecz najlepszym rozwiązaniem jest wielkość 27 cali.
Zupełnie jednak inaczej wygląda kwestia rozdzielczości. Jest to parametr, który bezpośrednio wynika z tego, jak mocnego posiada się PC. Słabe jednostki nie będą w stanie wyświetlić grafiki w 4K, więc kupienie do nich takiego monitora będzie bezcelowe. Ogólnie rzecz biorąc, absolutnym minimum jest monitor Full HD. Jeśli jednak posiada się mocniejszy sprzęt, to dobrym rozwiązaniem będzie nabycie monitora 4K.

Dodatkowe warte uwagi parametry

Oczywiście powyższe cechy nie wyczerpują zupełnie tematu doboru odpowiedniego rodzaju monitora. Oprócz tych cech równie ważnych jest kilka innych spraw. O czym warto dodatkowo pamiętać?
Bardzo dużą rolę w przypadku monitora odgrywa np. to, jak przedstawia się częstotliwość odświeżania obrazu. Jeśli posiada się dobrej klasy komputer, a gry, w które się gra są bardzo dynamiczne, poleca się wybranie monitora o rozdzielczości nawet 144 Hz, co z pewnością podniesie jakość rozrywki.
Innego typu parametrem jest szybkość reakcji matrycy, która oczywiście powinna być możliwie na jak najniższym poziomie, dzięki czemu na ekranie nie będą występowały żadne opóźnienia.