exgames.pl

Blog o grach, multimediach i Internecie

jaki dysk w laptopie
Komputery

Jaki dysk w laptopie dla wymagających użytkowników?

Dysk twardy obok pamięci RAM i karty graficznej jest jednym z najważniejszych podzespołów na który należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowego sprzętu komputerowego. W dużej mierze to właśnie od dysku twardego zależy, jak szybko działać będzie laptop i ile będzie wolnego miejsca do przechowywania plików. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które nie znają się na sprzęcie IT i chcą dowiedzieć się jaki dysk w laptopie wybrać?

Najpopularniejsze dyski twarde w laptopach

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się szybkie dyski SSD. Mowa tutaj oczywiście o popularnych dyskach półprzewodnikowych, które są godnymi następcami dysków magnetycznych. Największymi atutami dysków SSD jest nie tylko szybki odczyt/zapis danych, ale również brak mechanicznych i ruchomych części. Ten drugi parametr ma olbrzymie znaczenie właśnie w urządzeniach przenośnych. Laptopy z dyskami SSD można bez problemu używać w trakcie ruchu bez ryzyka ich uszkodzenia. Olbrzymim plusem jest nie tylko duża odporność na wstrząsy, ale również bardzo cicha praca. Do największych atutów można zaliczyć także znacznie większą tolerancję na wysokie i niskie temperatury.

Jakie są wady dysków SSD?

Nowoczesne dyski SSD mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Największym minusem jest niewielka pojemność dysków i wysoka cena. Magnetyczne dyski HDD mogą pochwalić się znacznie większą pojemnością i przystępną ceną. Do wad należy zaliczyć także ograniczoną liczbę cykli zapisu danych. Problemy mogą pojawić się także przy próbach odzyskiwania danych.

Dyski HDD w laptopie

Klasyczne dyski talerzowe HDD kuszą atrakcyjnymi cenami i dużą pojemnością. W dzisiejszych czasach programy i gry komputerowe zajmują coraz więcej cennego miejsca, dlatego też warto postawić na dyski o dużej pojemności. Standardem w obecnych czasach są dyski 1-4 TB. Największą wadą dysków talerzowych jest niższa wydajność i głośniejsze działanie. Pamiętać należy także o robieniu systematycznej defragmentacji. W laptopach problemem dysków HDD jest także ich wielkość, waga i nagrzewanie się. Nie można zapominać również o podatności na awarie i uszkodzenia. Osoby, które nie wiedzą jaki dysk w laptopie wybrać, mogą postawić na dyski SSHD, które tak naprawdę łączą największe zalety opisanych powyżej dysków SSD i HDD. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą dyski od renomowanych producentów, które mogą pochwalić się duża bezawaryjnością. Na dysku SSD warto zainstalować system operacyjny, a dysk HDD wykorzystać do przechowywania danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.